Ya Kobane ya barbarlık!

Mehmet Özgen

14 Ekim 2014
Ya Kobane ya barbarlık!

TARİH BİZİM SIRTIMIZDAN YAPILDI. ŞİMDİ BİZ YAZACAĞIZ TARİHİ YENİDEN --Çakalların ulumasından korkmıyacağız. Tiranların sokaklara saldığı, sömürüden değil ama kendisinin sömürücü olmayışından nefret eden lümpen ayaktakımıyla yıldıramazlar bizi..

 Direniş dediğin, bir Gezi isyancısının deyişiyle, tam düşecekken ayağa kalkmaktır..

Onurlu yaşam için, özgürlüklerimiz için, çocuklarımızın geleceği için direnceğiz.. Bundan sonra yaşamı anlamlı kılacak tek şey direnmektir.. Her nerede olursak olalım, direnişe güç katmaktır. İNSAN KALMAK için başka yol yoktur. Ya bu yolu tutacağız, ya da bu düzenin haksızlıklarına, zulmüne, şu ya da bu biçimde boyun eğerek yaşamayı seçeceğiz; bilerekten ki, böyle bir seçim, yok oluşun bir biçimidir yalnızca.

Kimse umutlarımızı, özlemlerimizi bizden çalamaz. Çünkü atını sonuna kadar süren, imgelerini geleceğe yansıtan gündüz düşlerimizden, tasavvurlarımızdan yücelir umut. Dogma gibi, gökten yere değil, yerden göğe yükselir.. Ve geleceğin şavkını bugüne izdüşeren tek güç, sadece insana, insan kalana açık olan en geniş, en parlak ufuktur. Pratik, militan ve bayrak açan en insani duyumuzdur. Geleceğimizi, çocuklarımızı bu alçak sürüsüne, karanlığın kurtlarına teslim etmeyeceğiz. İsterse sıfatıları ‘uzun bıçaklar gecesi’nden firlayıp gelen Hitler bozuntusu sultanlar olsun. İsterse Nazi intikam rüyaları görsünler. Onların akibetinden kurtulamıyacaklardır.

Kimliğimize, yaşam tarzımıza el koydurmayacağız. Birbirimize daha çok kenetlenerek, kardeşleşerek, ortak yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Haramilerin saltanatını, saraylarını yıkana kadar..

Doğuda ve Batıda, kentlerde ve dağlarda güneşe gömdüklerimizin cesareti bizimledir. Onların güneşi yolumuzu aydınlatacaktır. Boşuna ölmediklerini göstereceğiz. Onlar imkansızlıkları zorlayanlar, bize imkan olarak birakanlardır. Gerçekleşmiş imkanlar, zorlanmış imkansızlıkların sonucudur. Biz de zorlayacağız..

Türkülerimizi daha yürekten, marşlarımızı daha yüksekten haykıracağız, farklı dilde ama aynı ezgiyle ve aynı ruhla.. Dağlar kentlere kavuşacak, sokaklar meydanlara. Yıka yıka bizi ayrıştıran bütün entrikaları, hain tuzakları.

‘Büyük insanlığın’ ayağa kalkışıdır bu. Bu, büyük bir yürüyüştür. Sermayenin kanlı uygarlığına son vermeye akan bir yürüyüş. İnsanlığın ve doğanın yıkımına dönüşen bir çağı, barbarlık çağını kapatan.

Eskiden imparatorlar, krallar, padişahlar savaşlarla çağ kapatıp çağ açarlardı. Şimdi ezilen halkların, emekçilerin, kadınların zamanı..Büyük hesaplaşmadır bu yüzden. Bütün hesapları göreceğiz. Bu hesaplaşmanın içinde yer almak geleceğe bırakacağımız en büyük miras, gelecek zamanlarda asılı kalacak en büyük onurdur. Geleceği olmayacaktır adını yazdırmayanın.

‘Çağdönümleri bizat tarihin gençlik zamanlarıdır.’ (Ernest Bloch) Nasıl gençlik öznel olarak o ana dek açılmamış bir yaşam sayfasının önünde gibi hissederse kendini, nesnel olarak, yeni gelmekte olan bir toplumun kapıları önündedirler.

O kapılardan biri Gezi isyanı ise diğeri şimdi Kobane’dir. Kobane bizim yanan yüreğimizdir. Çünkü o geleceğin şavkıdır bir şimşek ışını gibi Ortadoğu karanlığını yaran..

Ey aydın süretinde görünüp yüreği yanmayanlar. Bölünme paronayısına aklını ve vicdanını tutsak edenler..

Biliniz ki, ‘Cinayete tanıklık edince tarafsız olamazsın; durdurmak istemezsen taraf tutmuş olursun’ Bu bir insanlık suçudur. Ve unutmayın ki, Kobane, bu kez durduralmıyacak büyük yürüyüşün ilk destanidir. Yenilse bile, bu, emperyalistler ve işbirlikçi gericileri için Pirus zaferi olacak, ama halkların bilincine dalga dalga yayılarak gerçek bir zafere ulaşacaktır bir gün. Bu yüzden, sizin duruşunuz, arenada gladyatörlerin dövüşünü izleyen, imparatorun parmak işaretiyle vahşetle coşan tribünlerdeki sürüden farklı değildir, o vahşete katılmasanız da.

Bir an için vicdanınızı hatırlayıp o arenadan çıkan Spartaküsleri görün.. Ezilen, köleleştirilen, gelişmesi engellenen halkların, kadınların, erkeklerin özgürlüğe şahlanışını selamlayın. Kurtulun sizi yabancılaştıran bilincinizin bodurumunda saklı tuttuğunuz önyargılarınızın dibindeki kibirinizden. Ki, Kurtuluş savaşı gibi bir ortak savaşı bile tek yanlı sahiplenen o kibir, ırkçılığın şifrelerinden biridir.

Korkunun umudun önüne ve karşısına geçmesine izin vermeyin. O zaman göreceksiniz, Kobane direnişinin, bir Kürtlük savaşı değil, aslında Gezi isyanının taleplerini de savunan bu savaşın, sizin de savaşınız olduğunu.. O zaman göreceksiniz, Kobane’de ve Rojava’nın diğer kantonlarında, Araplar’ın, Ermeniler’in, Asuri-Süryaniler’in, Türkmenlerin Kürtlerle eşit koşullarda kardeşçe yaşadığını.. Dillerini, kültürlerini, inançlarını özgürce yaşadıklarını.. Hep birilikte laik, demokratik, katılımcı, halkın kendi kendini yönettiği, bütün din ve mezheplerin, farklı etnik yapıların barış içersinde bir arada yaşadığı bir düzen kurduklarını.. Kadınların bütün kantonlarda yüzde- kırk kota ile temsil edildiğini.

İşte bu yüzden Kobane karanlık cografyada umudun parlayan yıldızıdır..

İşte bu yüzden, emperyalistler, gericiler, Hitler karikatürleri onu boğmak için vandal çetelerini aç kurtlar misali onun üzerine salmaktalar. Kadınların özgürlük ve eşitlik yolunda kazandıkları mevziler, kralların, şeyhlerin, emirlerin, yeni-sultanların karanlık recm dünyalarının korkulu rüyası oldu.

Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı yok bu işin… Ya bir arada yaşamayı mümkün kılacak seküler toplum ya da ortaçağ karanlığına teslim olma mücadelesidir bu. Ya özgürlük ya barbarlık kazanacak.. Sadece Kuzey Afrika’da, Irak’da değil, siyasal İslamın iktidarda olduğu Türkiye’de de. Rojava ve Kobane bu mücadelenin ön cephesidir.. Evet, Hitler faşizmine karşı Stalingrad gibi, tarihin akışına yön veren, dişe diş bir savunmadır..

Kobane düşerse eğer, radikal İslamcı çeteler daha da şimaracak ve daha da canileşeceklerdir. Karanlığın ve işkencenin tanrısı Gorgos’un kuyruğundan dökülen gıl-yaratıklardan daha beter. Daha bir pervasız çıkaracaklar başlarını Türkiyedeki yuvalarından. Sosyalistler, kürtler, demokratlar ve alevilerden sonra sıra size de gelecektir. Evrensel değerlerden, özgürlüğün koşulu olmaktan, adalet ve kardeşlik duygusundan soyutlayıp dinciler gibi salt şekle dönüştürdüğünüz ‘laik yaşam tarzınız’ da yok olmakla karşı karşıya kalacak. Aynı duyarsız ve kayıtsız duruşla Hitler faşizminin zaferine destek olan rahibin, ’beni almaya geldiklerinde sesimi duyacak kimse kalmamıştı’ pişmanlığına benzer olacak sizin hikayeniz de.

Kafafis’in Ithaki şiirinde söylediği gibi.. ‘Kendi ruhun taşımadıkça; dikmiyorsa karşına, rastlamazsın Poseidon’a.’ Yani Atlantis’ten daha iyi bir şehir kurmak için Gorgos’la ölümüne savaşa tutuşan Poseidon’un aşkı yoksa yüreğinde. Yoksa Kadıköy'den kalkıp, Kobane'de Mirkan'la aynı safta kardeşçe, omuz omuza savaşan genç türk devrimcisi Suphi Nejat'ın aşkının bir damlası. Yani adaletsizliklere karşı bir isyan duygusu, bir insan sevgisi, tüm insanlara karşı kendini sorumlu hissetme -ayırım gözetmeden ve tüm acılara kardeş olan bir vicdan.. Anlayamazssın o zaman İthaki’ye yolculuğun İNSAN OLMAKTA derinleşme. arınma ve zenginleşme olduğunu..

Ve bilmelisin ki, bu adalet, sevgi ve sorumluluk duygusu, ne kapitalizmden, ne onun kalpsiz dünyasının kalbi olmaya soyunan inanç biçimlerinden ve ne de kapitalizmin siyasal varoluş biçimi milliyetçilik veya ulusçuluktan çıkar.. Çıkabilseydi eğer, savaşlarla, katliamlarla, işkencelerle, zulümle beslenen kanlı bir uygarlık olmazdı kapitalizm.. Kafa kesenlere kol kanat olmazdı. Gide gide barbarlığa dönmezdi yeniden..

Bu adalet duygusunun, sevginin pınarını, barışın, kardeşliğin dilini bu topraklarda bulabilirsin.. Şeyh Bedreddin isyanında, Pir Sultan’ın başkaldırısında, Yunus Emre’de, Mevlana’da.. Ve kardeş halkların ortak Kurtuluş savaşında…

Burası Anadoludur, burası Mezepotamyadır. Fırat’ın ve Dicle’nin doğdukları yerdir Anadolu. Geçtikleri yer Mezepotamya. İki nehrin hikayesi, onların çocukları olan hakların ortak hikayesidir. Derler ki, ‘Fırat oğlumuzdur bizim, Dicle ise kızımız. Hırçındır Fırat, deli doludur. Dicle durgundur, akar narin narin. Fırat’ın hırçınlığı Dicle’ye olan aşkındandır. Dicle’yi Elazığ’ın yükseklerinde şöyle bir uzaktan görür ilk kez. İşte o görmede âşık olmuştur Dicle’ye, Fırat gönlünü kaptırmıştır. Onu tekrar görür müyüm diye derin vadilerden heyecanla kilometrelerce akarak sınırdan taşar. Suriye ve Irak’tan akarak Şattül Arap’ta Dicle ile buluşur; birlikte Basra Körfezi’ne süzülürler.’

Fırat’la Dicle gibidir Anadolu ve Mezepotamya halkları. İnsanlık bu topraklarda boy attı, serpildi.. Tiranlara karşı ilk kavgalarını burada verdi. Son kavgada burada başlayacak.. Başlıyor.. Sınırları yıkıp Fırat Dicle’ye kavuşacak; Anadolu, Mezopotamya’ya.. Bitecek halkların kendi yurtlarındaki sürgünlüğü; onları ayıran çitler yıkılacak.

Ortadoğu'da Şah Rıza'lar, kral Faruklar vardı.. Halkların isyanı karşısında kaçacak delik aradılar.. Şimdikiler bin odalı aksaraylar, korunaklar yaptırsalar da halkın öfkesinden kaçamıyacaklardır.

Tarih bizim sırtımızdan yapıldı, şimdi biz yazacağız tarihi yeniden..

 

 

 

 

Yazarın Dİğer Yazıları

 1. Faşizm ve İç Savaş
  Faşizm ve İç Savaş
  30 Haziran 2022
  Erdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze alan bir politika izledikleri bugün daha net görünüyor. Emareler, eğilimler daha belirgin. Elbette ki iç savaş iki karşıt…
 2. Devrimci durum ve Emek Cephesi
  Devrimci siyaset kurulu düzen içinde ‘’daha iyi bir toplum’’ mücadelesi yürütmek değildir. Böyle görüldüğünde mücadele ve siyaset rutin bir prosedüre ya da protestoculuğa indirgenmiş olur. Devrimci siyaset verili olanı daha…
 3. Kurucu Meclis, Halk ittifakı ve HDP
  Bugün bizde 2001’in Arjantin durumu yok; mafyala?m?? fa?ist bir rejim var. Bu nedenle, böyle bir otokratik rejimin cenderesindeki bir ülkede Kurucu Meclis, sadece bir anayasa yap?m yöntemi olamaz. Ülkenin ve…
 4. Mihri Belli’den kalan: Devrimin güncelliği
  ''Geçmişin devrimcilerini, sosyalist eylemcilerini, sadece yaşamlarını devrime adadıkları için değil, örnek mücadeleleri ve harekete düşünsel ve pratik katkıları ile de değerlendirmeli ve anmalıyız. Bu, öncelikle, onların pratiklerini eleştirel süzgeçten geçirerek…
 5. Güzel bir insan, kararlı bir devrimci: Şaban Ormanlar
  Şaban Ormanlar entelektüel birikimi olan, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde özverili katkıları kadar marksist hareketteki teorik tartışmaları da takip eden onurlu, dürüst bir insan ve kararlı bir komünistti. Onu ilkin TRT…
 6. Faşist MHP Kapatılmalıdır!
  Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile iç içe geçtiği, dolayısıyla, hem insanlığa karşı, hem de mafyatik suçların ODAĞI olduğu görünen bir gerçek. Peki, bunlar…
 7. Finale Doğru
  Finale Doğru
  26 Nisan 2021
  Biliyorsunuz iktidarın, içeriği artık ayan beyan olan 2023 hedefi var.. Cumhuriyeti 100. cü yılında ilga edip onun yerine otokratik islamcı bir devletin ilan edilmesi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ya da tek-adam…
 8. Yeni-Osmanlı Galaksi İmparatorluğu:)
  Kainatın efendisine naçizane teklifimiz şudur ki, Aya gidecek ilk kafile, Hz. Nuh’un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için ‘’cep telefonu ile görüştüğünü’’ ortaya koyan İÜ Deniz Bilimleri Fakültesi…
 9. Seçimler Amerikan toplumundaki yarılmayı açığa çıkardı
  Pensilvanya’daki seçimleri önde bitirmesiyle 20 delege daha kazanması kesinleşen Biden, 46. ABD başkanı olarak anılmaya başlandı bile. Şimdiki tartışma, Trump’ın White House’tan nasıl çıkartılacağı üzerine. Bilindiği gibi, 65 milyonu aşkın…
 10. Egemen paradigmanın içindeki ‘Muhalefet’
  Öznel müdahalenin öncelikle yönelmesi gereken hedeflerden biri, bütün hareketlerde, ama özellikle emek hareketinde emekçi demokrasisini (proleter demokrasiyi) örgütlemek yerine kendi grupsal iktidarını örgütleme anlayışıdır. Bunun devrimci Marksizmle bir alakası yoktur.…
 11. Devletin emperyalist siyaseti, faşizm ve Kürt sorunu
  Krizin görüngülerinden biri ABD hegemonyas?n?n çökmekte olu?u. Büyük ihtimalle hegemonya krizi çoklu seçeneklerle uzun süre devam edecek. Bu seçenekler ?imdilik Çin, Rusya, Hindistan olarak görünüyor. Bölgesel hegemonya mücadelesi içinde olanlar…
 12. Dayanışma
  Dayanışma
  21 Mayıs 2020
  Sosyalist politika, geleceği bugüne izdüşüren bir yaklaşımla hareket eder. Bir başka deyişle onun temeli, alternatif bir toplumsal ilişki biçimini geliştirmektir. Bu ilişki biçimi, egemen ilişki tarzına karşıt alternatif nüve olarak…
 13. AKP-MHP’li vekiller deyyusların ‘siyasi’ temsilcileri mi?
  Bu iktidara kar?? direni? anayasal bir hakt?r ve me?rudur. Ait oldu?u yere, tarihin çöplü?üne gönderilmesi ya?amsal oldu?u kadar art?k ahlaki bir sorundur. Fezlekesini yazman?n zaman? çoktan geçti bile.. ?nfaz yasas? koronavirüse…
 14. Cumhuriyeti mi, tasfiyesini mi kutluyorsunuz!
  Zira Cumhuriyetin ilkeleri, başta laik sistem, onun birincil uygulama alanı eğitimin akla ve bilime dayalı temelleri yok edilmiş durumda. Devlet aygıtları islamileştirilmiş, cumhuriyet ordusu, Son Suriye harekatının da gösterdiği gibi,…
 15. Marksist Devrimci olarak Mihri Belli
  16 Ağustos 2011'de aramızdan ayrılan Mihri Belli'yi, devrimci eylemin önde gelen simalarından ve önderlerinden biri olarak anıyoruz.. Aşağıdaki yazı O'nun yoldaşlarından Mehmet Özgen'e ait. Özgen, bu yazıyı Mihri Belli'nin ardından 2012…
 16. Cumhur ittifakı değil Cürüm ittifakı
  Demokrasiye, özgürle?meye en çok ihtiyac? olanlar, elbetteki emekçi s?n?f ve katmanlard?r, kad?nlard?r.. Bu nedenle, Emek ve Kad?n Cephesi, anti-fa?ist mücadelenin, kürt halk?n?n da taleplerini kapsayan demokratik cumhuriyet mücadelesinin itici gücü olarak…
 17. İkili kriz: hem iktidar hem muhalefet
  Ortada giderek gerçekli?i su yüzüne ç?kmakta olan bir iktisadi kriz olmas?na, bunun da diktatörlü?ü beka endi?esine sürüklemesine ve toplumun her türlü hile ve bask?ya ra?men direncini sürdürüyor olmas?na kar??n, muhalefet…
 18. Diktatörlüğün Sonbaharı
  ‘Ekmek bulamıyorlarsa, pasta yesinler!’ -Bu söz, Marie Antoinette tarafından, Paris'te ekmek kıtlığının doruğa ulaştığı esnada, kocası XVI. Louis ile birlikte kral ve kraliçe olarak Fransız tahtına geçtikleri taç giyme töreninde söylendi.…
 19. Türkiye yol Ayrımında
  Türkiye yol Ayrımında
  2 Mayıs 2018
  Kritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık deneyimlerini kesintiye uğratacak ya da toplum, içine hapsedildiği cendereyi patlatarak özgürlükçü bir paradigmanın ufkuna açılan olanaklı alternatifleri yeşerten…

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…