Bank of America'ya 335 Milyon Dolar Ceza

23 Aralık 2011
Bank of America'ya 335 Milyon Dolar Ceza

ABD'nin en büyük bankasi  Bank of America'nın (BofA) emlak finansmanı birimi, konut alan azınlıklıklara karşı ayrımcılık iddiasıyla açılan davada 335 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Countrywide Financial, BofA tarafından 2008 yılında satın alınmadan önce 2004 ve 2008 yılları arasındaki konut kredisi işlemlerinde, Afrika ve Latin Amerika kökenlilere konut kredilerinde yüksek faiz ve harç bedeli uygulamakla suçlanıyordu.
    
Adalet Bakanlığı, şirketin, Afrika ve Latin Amerika kökenli 200 bin kişiye ''sırf ırkı ve ulusal kökeni yüzünden'' kullandırdığı konut kredilerinde yüksek faiz uyguladığını açıkladı.
    
Bakanlık, Countrywide Financial şirketinin, azınlık olmayanlara daha düşük faizli konut kredisi kullandırırken, azınlıklara mensup kişileri daha yüksek faizli konut kredisi almaya ''yönlendirildiğini'', şirketin ayrımcılık uygulamasını 41 eyalet ve Columbia Bölgesi'nde yaptığını belirtti.
   
Başsavcı Eric Holder düzenlediği basın toplantısında, ''Bu kuruluşlar, başvuru sahiplerini derilerinin rengine göre değil kredi verilebilirliğine göre değerlendirmeli'' dedi.
    
''Güleryüzlü ayrımcılık'' 
    
Adalet Bakanlığı Sivil Hakları Bölümü Başkanı Thomas Perez de gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Kurbanlar, kurban edildikleri konusunda fikir sahibi değildi. Onlar, kredi aldıkları ve Amerikan rüyasını gerçekleştirdikleri için çok sevinmişlerdi. Bu güleryüzlü ayrımcılık'' diye konuştu.
    
Adalet Bakanlığına göre, Countrywide Financial 2004 ve 2007 yılları arasında konut kredisi işlemlerinden 6,7 milyar dolar kar etti.
    
BofA sözcüsü Dan Frahm da yaptığı açıklamada, ''Bütün müşterilerimize eşit ve adil davranmayı taahhüt ettik ve müşterilerimizin ve toplulukların haklarına odaklanmaya devam edeceğiz'' dedi.
   
Bankanın ırk temelinde kredi işlemi yapmadığını belirten Frahm, ''Countrywide Financial'ın, bizim yükümlülüklerimize uygun düşmeyen ürünleri ve pratiklerini sonlandırdık ve Countrywide Financial'ın kalan sorunlarını çözmeyi ve geride bırakmayı sürdüreceğiz'' ifadesini kullandı.
    
Adalet Bakanlığı Sivil Haklar Bölümü'nün, konut alan azınlıklara karşı ayrımcı uygulamalar yapmakla itham edilen finansal kuruluşlarla ilgili 20 kadar soruşturma açtığı kaydedildi.
   
ABD'de Başkan Barack Obama yönetimi, ABD'de konut krizi sırasında finansal kuruluşların hatalı işleriyle ilgili yeterli yasal takibat yapmamakla eleştiriliyor.
    

BofA'ya açılan davalar 

BofA'nın emlak finansmanı birimi Countrywide Financial'ın 335 milyon dolar ceza ödemeyi kabul ederken, bu BofA'nın yüksek faizli konut kredileriyle ilgili karşılaştığı ilk sorun değil.
    
BofA bu yıl daha önce, ABD'de konut piyasası çöktüğünde kalitesiz tutsata dayalı tahviller sattığı iddiasıyla ilgili sorunu çözmek için Countrywide Financial'dan 8,5 milyar dolar ödeme yaptı.
    
Amerikalı sigorta şirketi American International Group (AIG), 2008 yılındaki finansal krizden önce bankadan satın aldığı 28 milyar dolar tutarındaki tutsat destekli yatırım ürünlerinin kalitesini abarttığı iddiasıyla BofA'ya karşı 10 milyar dolarlık dava açmıştı.
   
İpotekli konut kredisi olarak bilinen tutsat piyasasında faaliyet gösteren devlet destekli Fannie Mae ve Freddie Mac de bankadan satın aldıkları 57,5 milyar dolarlık mortgage destekli menkul kıymetlerle ilgili BofA'ya dava açmıştı.
    
ABD'de ipotekli borçlanma 2008 yılında kredi krizine ve bu da küresel finansal piyasalarda krize yol açmıştı.

AA


 

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…