Ve son tren veda etti Haydarpaşa Garı'na, o da artık yok!

19 Haziran 2013
Ve son tren veda etti Haydarpaşa Garı'na, o da artık yok!

KENT HAFIZASINA İHANETİN SON HALKASI --Haydarpaşa Garı ve Liman Dönüşüm Projesi kapsamında tren seferlerine kapatıldı. Son Haydarpaşa-Pendik banliyö treni seferi saat 00.20'de gerçekleşti. Seferlere ara verilmesini protesto eden Haydarpaşa Dayanışması çerçevesinde yaklaşık bin kişilik bir grup akşam saat 21.00 sularında garın önünde toplandı. Grup burada şarkılar söyledi ve sloganlar attı. Orası da bir direniş alanı, Taksim'di.. 

Eylem sırasında temsili gar anonsları yapıldı. Eyleme katılan mimar Zafer Kutlubayhan "Burada toplanma amacımız 72 haftadır sürdürmekte olduğumuz Haydarpaşa Dayanışması'nın direncini sonlandırmak isteyen düşünceye karşı. Bizimde burada gücümüzü bir anlamda duyurmak amacıyla son trene belki bir veda, belki de onu tekrar çağırabilmek amacıyla toplandık" dedi.

Gruptan bazıları daha sonra 23.40'ta Trenle Pendik'e gitti. Eyleme katılanlardan bazıları garın tabelalarını hatıra olarak aldı, hareket amiri ile fotoğraf çektirdi. Son trenin hareketinden önce ise bazı eylemcilerin raylarda bir süre beklediği görüldü. Saat 00.20 sıralarında ise Haydarpaşa'dan son banliyö treni hareket etti. Son tren giderken yolcular duygulu anlar yaşadı.
Haydarpaşa-Pendik banliyö treni seferlerine 24 ay ara verildi.

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…