'Buradayız, Aleviyiz bizi de işaretleyin'

24 Ağustos 2012
'Buradayız, Aleviyiz bizi de işaretleyin'

Binlerce kişi Alevilere dönük saldırıları protesto etti. İstanbul Kartal'da Alevilere ait evlerin işaret konulması ve cem evinin yakılma girişimlerini, düzenledikleri yürüyüş ile protesto eden binlerce kişi, "Alevi açılımının ileri demokrasi anlayışınızdaki formatı bu mudur?" diye sordu.

İstanbul Kartal'daki Çınardere Mahallesi'nde Alevilere ait evlere işaret konulması ve Hürriyet Mahallesi'ndeki Cemevinin yakılmaya çalışılması binlerce kişi tarafından protesto edildi. Sivil toplum örgütü temsilcilerinin de aralarında bulunduğu binlerce yurttaş, Pir Sultan Abdal Kürtül Derneği (PSAKD) Genel Merkezi'nin çağrısı üzerine Ahmet Şimşek Koleji önünde bir araya geldi. Kartal Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen binlerce kişi, "Irkçı gerici faşist AKP'yi durduracağız" pankartı açarak, "Yeni saldırılara izin vermeyeceğiz", "Buradayız, Aleviyiz bizi de işaretleyin" ve "Bu halk sana boyun eğmeyecek" dövizleri taşıdı. Yürüyüşte sık sık "Dün Maraş'ta bu gün Sivas'ta çözüm faşizme karşı savaşta", "Sivas'ı yakanlar AKP'yi kuranlar", "Devletin Alevisi olmayacağız" ve "Suriye halkı yalnız değildir" sloganları attı. Yürüyüşün ardından açıklama yapan PSAKD Genel Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Atilla Özdemir, Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a ve İçişleri Başkanı'na seslenerek, "Alevi açılımının ileri demokrasi anlayışınızdaki formatı bu mudur?" diye sordu.

'Irkçı, gerici ve halk düşmanı AKP'yi durduracağız'

Cemevinin ibadethane olmadığını, Başbakan'ın Cemevlerine ucube demesini, Sivas katliamının yıl dönümünde İstanbul Üniversitesi'nde anma yapan öğrencilere yapılan ırkçı saldırıları hatırlatan Özdemir, saldırıların gayrimeşru olduğunu söyledi. Hükümete çağrıda bulunan Özdemir, Alevilerin evlerini işaretleyenlerin yakalanıp yargılanması gerektiğini belirterek, "Ülkemizde ve bölgemizde yaşanan tüm gelişmelerin takipçisi olacağız. Irkçı, gerici ve halk düşmanı AKP'yi durduracağız" dedi. (DİHA)

 

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…