MHP'den sonraki ikinci 'yancı' İyi Parti'den mi çıkacak?

21 Ekim 2020
MHP'den sonraki ikinci 'yancı' İyi Parti'den mi çıkacak?

Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan ve  hükümetin yancısı konumunda olan MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’ nin daha önce İyi Parti ‘ye yaptığı Cumhur ittifakına katılma çağrısı sıcaklığını korurken, Ümit Özdağın, CNN ekranlarından partiyi  FETÖ ile ilişkili göstermesi (İstanbul il başkanını FETÖ'cü olmakla  suçlaması) sonrası iyi partinin cumhur ittifakına ilhak tartışmalarını tekrar gündeme getirdi.

Yazar Mete Aksoy’un Twitter üzerinden yaptığı değerlendirmeleri paylaşan Ümit Özdağ partinin küreselciler tarafından operasyona uğraması konusunda Aksoy ile fikir birliği içerisinde olduğunu gösterdi.

Mete Aksoy’un paylaşımları ise şöyle;

‘’Baştan söyleyeyim, Ümit Özdağ hocayı severim. Bence çok iyi bir bilim adamı ve çok samimi bir Türk milliyetçisidir. Aşağıda yorumlarda hakaret edenleri de direkt engelleyeceğim. Şimdi analizime gelelim:

Ümit Özdağ'ın İYİ Parti yüksek tepelerinde FETÖ’cüler var çıkışı, devletin ve AK Parti'nin İYİ Parti’ye bir operasyonuna zemin hazırlayacaktır. Peki, Ümit hoca bunu bilmiyor mu? Bilmez olur mu?

Peki o zaman niye kendi partisine operasyon yapılmasına zemin hazırlıyor? Çünkü partide küreselcilerin hakim olduğunu görüyor, bunun önüne geçip, partinin kuruluş kodlarına, yani Türk milliyetçiliğine dönmesini istiyor. 

Özetleyeyim: En başından beri İYİ Parti’nin devletimiz içindeki bir klik tarafından kurulduğunu, AKP-MHP koalisyonu zayıflarsa İYİ Parti’yi AKP-MHP koalisyonuna getirerek, küreselcilere karşı bu ulus-devlet koalisyonunu ayakta tutmak için kurulduğunu yazıyorum zaten. Fakat parti içine küreselciler devamlı operasyon yapıyorlar ve bazı tepelere hakim oldular. Parti bu çizgisinden çıktığı için, partiyi tekrar ulus-devlet çizgisine çekmeye çalışıyor birileri. Olay Ümit Özdağ olayı değildir bence... 

Olay bütün dünyada yaşadığımız küreselciler-ulus devletçiler savaşının Türkiye'deki bir yansımasıdır. Sonuç: Oyları azalmaya başlayan Cumhur İttifakı’na İYİ Parti’yi hazırlamaya çalışıyor Türk üst aklı. Bunun içinde İYİ Parti içindeki küreselcii kliklere operasyon düzenliyor.’’

İyi parti içerisinde başlatılan bu tartışma, son dönemde oyları oldukça düşen cumhur ittifakının yeni yancısı İyi Parti mi sorularına yeni bir boyut kazandırdı: Özdağ İyi Parti'yi bölme fitilini mi ateşledi?

**

Öte yandan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İyi Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın, partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkındaki ‘FETÖ’cü’ suçlamasına yeni bir açıklama yaptı. Akşener, Kayseri’nin İncesu ilçesindeki esnaf ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İYİ Parti milletvekili Ümit Özdağ'ın İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkındaki “FETÖ’cü” suçlamasıyla başlayan tartışmalarla ilgili soru üzerine Akşener, Cumhuriyet’te yer alan habere göre şöyle dedi:

"Bu konu medyanın ilgisini çekiyor; ama vatandaşın derdi başka. Sosyal medya ya da medya ile dert paylaşmak yerine açıp telefon veya bir araya gelip yüz yüze konuşulsa daha iyi olurdu. Bu yapılamadı; ama kamuoyuna mal oldu. Vatandaşın derdi ile hiç yan yana gelmiyor. Vatandaş bize bunu sormuyor. Vatandaş oğlunun Türkiye'yi terk etmek istediğini ağlayarak dert yanıyor. 'Derdimizi Meclise taşı' diyorlar. Görelim Mevlam neyler eylerse güzel eyler. Buğra Bey kendisi ile ilgili iddia sahiplerinin hukuk yolu ile iddialarını ispatlamaları için fırsat tanıyor. İddia sahipleri gidecek mahkemede bilgi belgeyi bildirecekler, mahkeme karar verecek. O zaman akla kara birbirinden ayrılacak."

Türkiye Komünist Partisi'ne geçeriz AKP'ye geçmeyiz diyen İyi Partili Yozgat Belediye Başkanı'na Akşener'den onay: Kesinlikle

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yurt gezileri kapsamında sabah saatlerinde Kayseri’ye hareket etti. Kayseri ziyareti öncesi Yozgat Yenifakıllı Belediye Başkanı Soner Yalçın’ı ziyaret eden Akşener gündeme dair açıklamalarda bulundu. Belediye Başkanı Yalçın, Akşener'e, "Bazı vatandaşlar bize gelip AKP’ye geçecek misiniz? diye soruyor. Ben de onlara 'TKP’ye geçeriz AK Parti’ye geçmeyiz diyorum' " dedi. Yalçın'ı "Kesinlikle" diyerek tasdik eden, Akşener, "Ben de alıştım artık, siniri bozulan kaş göz işareti yapıyor, böyle bir sistem bu. Bu parti kurulduğundan bu yana ben yaşadım. Sizler de yaşayacaksınız. Dolayısıyla böyle bir şey yok ben kendi adıma da söyleyebilirim böyle bir şey yok. Kesinlikle yoktur" diye konuştu.

**

Abulkadir Selvi'nin idddiası:

Buğra Kavuncu’yu Akar ve Fidan’a sorup il başkanı yapmışlar

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında İYİ Parti içindeki 'FETÖ' tartışmasını ele aldı. 

İŞTE SELVİ'NİN YAZISI:

Ümit Özdağ, FETÖ’cülükle suçladığı Buğra Kavuncu’nun İYİ Parti’ye geliş sürecinde Meral Akşener’i “Bu FETÖ’cü” diye uyardığını anlattı. Bunun üzerine Akşener’in “İki devlet görevlisiyle görüştüğünü, devlet görevlilerinin Buğra’yla ilgili kendilerinde bir kayıt olmadığını söylediklerini” aktardı. Bu görüşme doğru. İYİ Parti kaynakları, Ümit Özdağ’ın “Çok yüksek” dediği iki devlet görevlisinin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan olduğunu söylediler. Dün Bakanlar Kurulu toplantısı nedeniyle benim Akar ve Fidan’a sorma imkânım olmadı.

ÖZDAĞ-AKŞENER DİYALOĞU

Ümit Özdağ, Meral Akşener’e gidip Buğra Kavuncu hakkında, “Bu FETÖ’cü. Hem dayısı hem kendisi FETÖ’cü” diyor. Akşener, “Nereden öğrendin FETÖ’cü olduğunu” diye soruyor. Özdağ, “Hem MİT’ten, hem Genelkurmay’dan öğrendim” diye yanıt veriyor. Akşener bunun üzerine partiye kayıtlı sabit telefon hattından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a ulaşıyor. Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğuna dair bir bilgi olup olmadığını soruyor. Akşener bir ya da en fazla iki gün sonra Ümit Özdağ’ı davet ediyor. “İki tarafa da sordum. ‘Hayır. Bizde böyle bir kayıt yok’ dediler” diyor. Özdağ, canı sıkkın bir şekilde, “Ha öyle mi, memnun oldum” deyip görüşmeden ayrılıyor. Ama belli ki ikna olmamış.

ÖZDAĞ İHRAÇ EDİLECEK Mİ?

Ümit Özdağ’ın artık gemileri yaktığı anlaşılıyor. Özdağ, vuruşarak çekilme stratejisini uyguluyor. Peki İYİ Parti Özdağ’ı ihraç edecek mi? Disiplin sürecinin hemen başlatılması görüşünde olanlar vardı. Ancak Akşener’in, Buğra Kavuncu’nun suç duyurusu üzerine, “Ümit Özdağ, Buğra Kavuncu’yu FETÖ’cülükle itham etti ama delil sunamadı” demek için beklemeyi tercih edeceği anlaşılıyor. İYİ Parti’nin Ümit Özdağ’ı gözden çıkardığı anlaşılıyor. Ama Buğra Kavuncu hakkındaki iddiaların da açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

 

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…