Paris'te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne silahlı saldırı

23 Aralık 2022
Paris'te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne silahlı saldırı

Paris'in 10'uncu bölgesinde bulunan Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne silahlı saldırı düzenlendi. Başsavcılık, üç kişinin öldüğünü açıkladı. 69 yaşındaki saldırgan gözaltına alınırken, saldırının ırkçı saiklerle düzenlenip düzenlenmediği araştırılacak.

Kürt toplumu polis kordonu önünde "Erdoğan katil" diye bağırıyor. Onlar için bu olay politiktir.

Fransa'nın başkenti Paris'te silahlı saldırı meydana geldi. Saldırıda, Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'nin hedef alındığı açıklandı.

Saldırının düzenlendiği 10'uncu bölgenin belediye başkanı Alexandra Cordebard, "Saldırı, Enghien Sokağı'nda bulunan Kürt toplum merkezinde ve Kürt merkezinin karşısındaki bir restoran ile bir kuaförde meydana geldi" dedi. Enghien Sokağı'nda, çok sayıda dükkan ve kafenin bulunduğu biliniyor.

BAŞSAVCILIK: ÜÇ KİŞİ ÖLDÜ. IRKÇILIK İHTİMALİ İNCELENECEK

Saldırının ardından Paris Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre saldırıda üç kişi öldü, ikisi ağır olmak üzere dört kişi yaralandı. Saldırganın da yaralı halde hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Başsavcı Laure Beccuau, 69 yaşındaki saldırganın gözaltına alındığını açıklarken, saldırganın daha önceden Fransız polisinin radarına girdiği iddiasını da doğruladı. Açıklamada, saldırının ırkçı saiklerle düzenlenmiş olabileceği ihtimalinin inceleneceği belirtildi.

'FRANSIZ VATANDAŞI. 'GEÇEN SENE GÖÇMEN KAMPINA SALDIRDI'

BFM TV kanalı, saldırganın kimliğinin Fransız yetkililer tarafından bilindiğini duyurmuştu. Buna göre, saldırgan bir yıl önce bir göçmen kampına da kılıçla saldırı düzenledi. Saldırı sebebiyle hapiste bulunan saldırganın 12 Aralık'ta hapisten çıktığı ve 'silah taşıma yasağı' bulunduğu belirtildi.

Fransız gazeteci Thibaut Chevillard ise saldırganın 1953 doğumlu bir Fransız vatandaşı ve emekli bir tren kondüktörü olduğu bilgisini paylaştı.

İÇİŞLERİ BAKANI OLAY YERİNE GİDECEK

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, olay yerine gideceğini açıkladı. Darmanin, saldırıyı "dramatik" diye niteledi.

Yardım görevlilerinin işini yapabilmesi için halka bölgeden uzak durma çağrısı yapılırken, yakınları hakkında haber almak isteyen çok sayıda kişinin olay yerinde toplanmasıyla gerginlik yaşandığı belirtiliyor.

'ALTI-YEDİ EL SİLAH SESİ DUYULDU'

Saldırının gerçekleştiği sokakta mobilya dükkanı olan bir esnaf "Altı yedi el silah sesi duyuldu. Çok panik olduk şu anda bulunduğumuz yerde bekliyoruz" dedi. Saldırganın şarjörünü değiştirirken esnaf tarafından engellendiği de belirtiliyor. Bölge sakinlerinden Emmanuel Boujenan ise "Saldırı anında insanların panik hâlinde polislere 'Orada, orada' diye bağırarak bir kuaförü işaret ettiğini" söyledi.

HDP: Azmettiricinin kim olduğunu tahmin ediyoruz

HDP'nin Avrupa Temsilciliği Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Azmettiricilerin kim olduğunu tahmin edebiliyoruz" dendi.

Paylaşımda "Fransız BFMTV'nin son haberine göre, Paris'te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne düzenlenen saldırıda iki kişi öldü. Birkaç kişi yaralandı. Bu ölümcül saldırının azmettiricilerinin kim olduğunu tahmin edebiliyoruz. Avrupa'daki Kürt halkıyla acilen dayanışma çağrısı yapıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…