Artvin'e giriş çıkışlar yasaklandı

20 Şubat 2016
Artvin'e giriş çıkışlar yasaklandı

Artvin Valiliği, Cerattepe'deki maden karşıtı direnişi kırmak için için kente tüm giriş ve çıkışları kapattı.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu Artvin'deki Cerratepe direnişine destek için çeşitli illerden Artvin'e doğru gece saatlerinde yola çıkmıştı. Ancak Artvin Valiliğinin talimatıyla karayolu trafiğe kapatıldı.

17-25 Aralık tapelerinde “Milletin a… koyacağız” şeklindeki sözleriyle ünlenen işadamı Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding, Cerattepe’deki madeni işletmek için, devlet güçlerinin desteğiyle bölge halkıyla karşı karşıya.. Daha doğrusu devlet gücü, haydutluk ve gasp için halka karşı kullanılıyor..

Cerratepe, Kafkas ekosisteminin Türkiye’deki tek uzantısı olan, fauna ve flora açısından eşsiz bir zenginliğe sahip olan, çok sayıda kuş türünün göç yollarını ve birçok endemik tür barındıran, doğal yaşlı ormanların son yaşam alanlarından biri ve gelirinin büyük bir kısmını turizmden sağlıyor..Cerattepe’de madene karşı çıkan pek çok Artvinli, madenin olası çevresel etkilerinden korkuyor. Artvin için Cerattepe’deki olası maden faaliyeti, Cengiz Holding'in yeraltı maden işletmesi planını gerçekleştirmesi halinde en az 50.300 ağacın kesilmesi demek..

Kısacası, Artvin halkı sermaye ve devlete karşı YAŞAM'ı savunuyor..

**

Artvin'e giriş çıkışlar yasaklandı

Artvin'e doğru gelen otobüsler Borçka ilçesiyle Hopa arasındaki Cankurtaran mevkiinde durduruldu. Bölgeye çok sayıda jandarma ve polis sevk edildi.

Artvin Cerattepe'de yapılması planlanan maden çıkarma çalışmasına tepki göstermek için şehir dışından ve ilçelerden merkeze gelmek isteyen doğaseverler Artvin-Hopa arasındakiCankurtaran mevkiinde durdurulmaya başlandı. Kalabalık cankurtaran da tepkilerini sürdürüyor.

Öte yandan il merkezinde de de anonslara izin verilmediği açıklandı. Bugün ilçelerden ve şehir dışından çok fazla insanın madene tepki eylemlerine destek için şehre geleceği bildirilmişti. Cankurtaran mevkiinde bekletilen araçların gittikçe çoğaldığı belirtildi. Cankurtaran'da bekleyen kalabalık soğuğa ve kara rağmen horon oynayarak tepkilerini sürdürüyor.

Polis kalabalığa biber gazı ve copla müdahale etti. Bu sırada yoğun tipi ve rüzgar nedeniyle maske takmayan çok sayıda polis de biber gazından etkilendi.

SADECE GİRİŞLER DEĞİL ÇIKIŞLAR DA DURDURULDU

Sadece Artvin'e girişler değil çıkışlar da durduruldu. Yol çift yönlü trafiğe kapatıldı.

Yaklaşık 20 kilometre araç kuyruğu oluştu.

İş makinaları Cerattepe'ye polis ve jandarma eşliğinde sokulmuştu

Yaklaşık 1 saat içinde başlayacak büyük eyleme katılmak için dün gece Türkiye'nin farklı noktalarından yola çıkan otobüsler, Giresun, Ordu, Trabzon, Hopa, Borçka gibi bir çok yerde durduruldu.

690 METREDE POLİS MÜDAHAL21-001.jpgESİ

Aralarında otomobillerin de olduğu araçların geçişine trafik ve çevik kuvvet ekipleri tarafından izin verilmedi. Bu nedenle özellikle Hopa Cankurtaran Geçidi'nde uzun kuyruklar oluştu. Yoğun kar yağışı altında saatlerce bekletilen yurttaşlar, tepki amacıyla yolu geliş gidişe kapattı. Çevik kuvvet ekipleri gruba daha sonra biber gazıyla müdahale etti.

BOĞALAR DA "TERÖRİST" İLAN EDİLDİ

Cankurtaran Geçidi'nde bunlar yaşanırken, Artvin kent merkezinde de hareketli saatler yaşanıyor. Artvin Boğacılar Derneği'nin eylem kapsamında yürüteceği boğaların yayladan merkeze inişi engelledi.

Halkın “Boğalarımız bile terörist olmuş” tepkisine neden olan gelişme üzerine boğa sahipleri, kamyonlara yükledikleri hayvanlarından sadece birkaçını yan yollardan merkeze indirebildi.

Boğaların üzerinde “Hakaret yok arkadaşlar. Madenciye öküz deyip bizi üzmeyin” yazılı pankartlar yer alıyor.

Artvin de, AKP'li milletvekili İsrafil Kışla'ya da tepki yüksek. Yüksek sesle “Buraya bir daha nasıl, hangi yüzle gelecek?” sorusu dillendiriliyor.

KORKU DAĞLARI SARMIŞ

12.jpgEdinilen bilgiye göre valiliğin 19 Şubat 2016 tarih ve (77692028-8027812470) sayılı yasaklama kararı, bir çok kentin emniyet müdürlüklerine de gönderildi. 20-21 Şubat tarihleri arasını kapsayan kararda, Artvinlilerin Gezi'yi anımsatan direnişi, “sol marjinal gruplarla emniyet arasında arbede” olarak gösterildi. Bu grupların Artvin'deki buluşmaya katılımlarının engellenmesi için Karadeniz Sahil Yolu'nda “önleme arama” yapılması istendi.

Kararın araçları alıkoymayı kapsamadığını, buna karşın onlarcasının yollarda saatlerce bekletildiğine dikkat çeken Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın, valilik eliyle eyleme gölge düşürülmek istendiğini vurguladı.

Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan da, “Artvin, Artvin halkına yasaklanıyor. Biz yine de tüm engellemelere karşın alanlarda buluşacağız” dedi.

Bu nedenle özellikle Hopa Cankurtaran Geçidi'nde uzun kuyruklar oluştu. Cankurtaran'da durdurulanlar arasında CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka da bulunuyor. Nazlıaka'yla polis arasında sert tartışmalar yaşanıyor.

Cankurtaran Geçici'ndeki karşılıklı bekleyişin ardından polis, vatandaşlara müdahale etmeye başladı.

VALİLİK KARAR ÇIKARDI: ÖNLEME ARAMASI YAPIN

Edinilen bilgiye göre valiliğin 19 Şubat 2016 tarih ve (77692028-8027812470) sayılı yasaklama kararı, bir çok kentin emniyet müdürlüklerine de gönderildi. 20-21 Şubat tarihleri arasını kapsayan kararda, Artvinlilerin Gezi'yi anımsatan direnişi, “sol marjinal gruplarla emniyet arasında arbede” olarak gösterildi. Bu grupların Artvin'deki buluşmaya katılımlarının engellenmesi için Karadeniz Sahil Yolu'nda “önleme arama” yapılması istendi.

Kararın araçları alıkoymayı kapsamadığını, buna karşın onlarcasının yollarda saatlerce bekletildiğine dikkat çeken Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın, valilik eliyle eyleme gölge düşürülmek istendiğini vurguladı. 

Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan da, “Artvin, Artvin halkına yasaklanıyor. Biz yine de tüm engellemelere karşın alanlarda buluşacağız” dedi.

Valiliğin yasaklama kararına karşın Ankara'dan yola çıkan bir otobüs dolusu yurttaş, dün sabah kente ulaştı. Destekçileri aralarında Karahan'ın da olduğu Artvinliler sevinçle karşıladı. 

Kentte bugün öğleden sonra, boğaların da yürütüleceği geniş katılımlı eylem yapılacak

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…