Muhalefet: istihdam sorunu derinleşiyor, genç işsizler ürkütüyor

15 Mayıs 2017
Muhalefet: istihdam sorunu derinleşiyor, genç işsizler ürkütüyor

Türkiye'de işsizlik oranının yüzde 12.6'ya çıkmasına muhalefetten tepki geldi. CHP’li Öztrak, “Ülkede işsizlik alarm verirken Cumhurbaşkanı’nın Çin’de ‘Suriyelileri vatandaş yapıp iş vermekten’ söz etmesi milletle dalga geçmektir” derken HDP’li Temelli istihdam sorununun AK Parti hükümeti döneminde derinleştiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan şubat ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini CHP ve HDP'nin ekonomi kurmayları değerlendirdi.

CHP'Lİ ÖZTRAK: BAŞKANLIK FATURASI

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, bu yılın ilk üç ayına ait işsizlik rakamlarının başkanlık rejimi hevesinin millete faturasının her geçen gün biraz daha ağırlaştığını ortaya koyduğunu söyledi. Yılın ilk üç ayına ait rakamları gösteren Şubat dönemi işsizlik verilerine göre işsiz yurttaşların resmi sayısının, geçen yılın aynı dönemine göre, 676 bin kişi artarak 3.9 milyona çıktığını kaydeden Öztrak şunları ifade etti:

İşsizlik

"İşsizlik oranı da bu dönemde 1.7 puan artarak yüzde 12.6'ya ulaştı. Çalışmak isteyen ancak iş bulmaktan umudunu kestiği için iş aramaktan vazgeçenlerle beraber gerçek işsiz sayısı ise şubatta 6.4 milyon oldu. Gençlik haftasını idrak ettiğimiz günlerde açıklanan genç işsizliğine ilişkin rakamlar ise oldukça ürkütücü görünüyor. Geçen yılın aynı ayına göre 250 bin kişi artan genç işsizlerin sayısı şubatta 1.1 milyonun üzerinde seyrediyor. Genç işsizlik oranı ise geçen yıla göre 4.7 puan artarak Şubat ayında yüzde 23.3 oldu.

'SURİYELİLERE İŞ BULMANIN PEŞİNDELER'

Rakamlar, bütçeden gerçekleştirilen olağanüstü harcamaların, istihdam ve yatırım teşviklerinin işsizlik üzerindeki etkisinin oldukça sınırlı kaldığını gösteriyor. Nitekim sanayide istihdam son aydır kesintisiz gerilemeye devam ediyor. İşsizlik alarm verirken Adalet ve Kalkınma Partili Cumhurbaşkanı, Çin'de basın mensuplarına ‘Suriyelileri vatandaş yapıp iş vermekten' söz ederek adeta milletle dalga geçiyor. Sadece son bir yılda üniversite mezunu işsizlerimizin sayısı 252 bin kişi artarak 921 bine çıkmışken, partili Cumhurbaşkanı Suriyeli üniversite mezunları için kafa yoruyor. Zaten eşit ve adil şartlarda gerçekleştirilmeyen halk oylamasında bir de tam kanunsuzlukla milletin ekseriyetinin verdiği 'Hayır' oyunu 'Evet'e çevirenlerin, bu millete daha çok ağır bedeller ödeteceği anlaşılıyor."

HDP'Lİ TEMELLİ: İŞSİZLİK VE İKTİSADİ ADALETSİZLİK ARTIYOR

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli de her ay TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarının düzenli olarak arttığını belirterek, "Geçen yılın aynı dönemine göre orta büyüklükteki bir kent nüfusu kadar artmış olan işsiz sayısı, yaklaşık yüzde 13 gibi çok yüksek bir oranda seyretmektedir. Geniş tanımlı işsizlik oranı olarak nitelediğimiz, iş aramayıp da çalışmaya hazır olanlar da eklendiğinde, oran yüzde 19'u aşmaktadır. Diğer taraftan ortalama işsizlik oranının çok üzerinde bir kadın ve genç işsizlik oranı söz konudur" dedi.

Türkiye'nin istihdam sorunun AK Parti hükümetleri döneminde derinleştiğini kaydeden Temelli, bugüne kadar Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarına çözüm üretemeyen AK Parti'nin ülkenin kaynaklarını sürekli olarak kendi siyasi geleceğine odaklı kullandığını savundu. Temelli, istihdam sorununun ve bunun en önemli göstergesi olan işsizliğin bu düzeylere ulaşmasının AK Parti'nin çarpık ekonomi politika anlayışının bir sonucu olduğunu öne sürdü.

"İşsizlik rakamları sadece bir iktisadi oran değildir, toplumsal adaletsizliğin en önemli göstergelerinden biridir" diyen HDP'li Temelli, Türkiye ekonomisinin dünyadaki en adaletsiz ekonomiler arasında olduğunu, gelir ve servet dağılımındaki adaletsizliğin boyutunun son 15 yılda vahim bir biçimde arttığını kaydetti. Temelli, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bunun en önemli nedeni, sermayenin tüm taleplerini karşılayan, inşaat sektörü ağırlıklı bir kaynak kullanımı ile siyaseti finanse eden, yolsuzlukları normalleştiren, sosyal hakları budayarak toplumu düşük düzeyde yardımlarla yaşamaya muhtaç eden AK Parti'dir. Türkiye emekçileri bu politikaların toplumsal maliyetine katlanmaktadır. İşsizlik kadar güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşulları da bu dönemin en önemli sorunlarıdır. Savaş, siyasi kırım politikaları ile toplumu kamplaştıran, düşmanlıkları körükleyen AK Parti, ekonomideki adaletsizliklerin görülmesini engelleme amacıyla adeta toplumu kafasını kuma gömmeye zorlamaktadır."

HDP'li Sezai Temelli, iktisadi adaletsizliğin bu denli derinleştiği bir coğrafyada diğer adaletsizliklerin de at başı gittiğini ifade ederek, "Eş Genel Başkanlarımız başta olmak üzere seçilmişlerin halen hukuk tanımaz bir anlayışla tutuklu olmaları, KHK'ler yoluyla insanların işinden edilmesi, iş cinayetleri gibi birçok konu topyekûn adaletsizliğin en önemli göstergeleridir" dedi.

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…